روش های پیدا کردن مشکلات فن لپ تاپ و کاهش صداهای آن

 

اگر برای شما هم پیش آمده که که هنگام کار با لپ تاپ تان در برخی مواقع از فن لپ تاپ صداهای مختلفی ایجاد می شود ، این صداها در برخی موارد طبیعی است اما در اغلب موارد به علت داغ شدن بیش از حد دستگاه است.

چنانچه حس کردید شدت آن بیشتر و برای شما اذیت کننده شده است ، وقت آن است که فن را تعویض کنید. در ادامه این مقاله چند راهکار جهت کاهش صدای فن لپ تاپ به شما آموزش می‌دهیم.

 

دلایل صدای فن لپ تاپ

باز گذاشتن برنامه های مختلف

هنگام کار با کامپیوتر، اگر برنامه های زیادی را به طور همزمان باز بگذارید ، پردازشگر و حافظه سیستم شما ، برای اینکه تمامی این برنامه ها به درستی عمل کنند ، بیشتر کار کرده و باعث می ‌شود که در سیستم حرارت و گرمای بیشتری ایجاد شود ، در نتیجه فن ‌های لپ تاپ نیز سریع ‌تر عمل می کنند تا جریان هوای خنک ورودی را برقرار کرده و هوای گرم تر را به بیرون بفرستند.

در این مواقع بهتر است برنامه‌ های سنگین را ببندید و بعد از این کار ، پس از گذشت چند دقیقه فن باید صدای کمتری داشته باشد.

 

مشکل در انجام فرآیند و مخفی بودن آن

در برخی مواقع امکان دارد متوجه بشوید که فن لپ تاپ بدون هیچ ایرادی با صداهای بلند و عجیبی کار می ‌کند. به عنوان مثال لپ تاپ شما در محیطی خنک قرار دارد که هوا به خوبی در آن جریان دارد و شما برنامه های زیاد ، یا هیچ برنامه ‌ای را اجرا نکرده ‌اید ، اما هنوز هم فن شما با نهایت سرعت می‌چرخد ، در این زمان بهتر است به قسمت  Task Manager بروید ، چرا که گاهی ممکن است روند پردازش در یک برنامه با اشکال مواجه شده و گیرکرده باشد ، در این زمان ممکن است تمام قدرت پردازشگر شما را به کار گرفته باشد. نشت حافظه زمانی اتفاق می‌افتد که یک برنامه ، حافظه‌ ای از سیستم عامل دریافت کند ولی قادر به آزاد کردن و برگرداندن آن نباشد.

می توانید با کلیک بر روی تب CPU ، برنامه ها را بر اساس درصد پردازشگر مورد نیاز ، طبقه بندی کنید. اگر برنامه ‌ای را در این لیست دیدید که شما از آن استفاده نکرده ‌اید و درصد زیادی از پردازشگر شما را به کار گرفته است ، آن را انتخاب کنید و “End task” را فشار دهید. اگر پس از چند دقیقه تغییری را احساس نکردید ، کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید.کاربران مک می توانند از Activity Monitor برای کار بالا استفاده کنند.

 

تنظیمات نرم افزاری

اغلب لپ تاپ ها دارای قسمتی برای کنترل دور فن لپ تاپ هستند که بسیاری از این تنظیمات آنها درون تنظیمات بایوس لپ تاپ موجود است اما نرم افزارهای جانبی نیز برای این کار وجود دارد. اگر از ویندوز استفاده می ‌کنید از SpeedFan و اگر دارای یک دستگاه مک هستید ، می ‌توانید از smcFanControl برای کاهش صدای فن لپ تاپ استفاده کنید.

 

گرد و غبار در لپ تاپ

وجود گرد و غبار یکی دیگر از اصلی ترین دلایل است که موجب می شود فن دستگاه به خوبی کار نکند. این گرد وغبارها باعث می ‌شود که عملیات تهویه و چرخش فن به خوبی انجام نشود و هوای گرم برای خروج دچار مشکل شود.در این مواقع ، فن ‌ها برای جبران کردن کندی ، با سرعت بیشتری می ‌چرخند و سر و صداهای مختلفی را هم ایجاد می ‌کنند.برای کاهش صدای فن لپ تاپ ، بهترین کار جنرال سرویس دستگاه است که متخصصین با تجهیزات پیشرفته این کار را انجام خواهند داد.

 

خرابی و قدیمی شدن فن دستگاه

گاهی ممکن است فن دستگاه قدیمی شده باشد و دیگر کارایی اولیه را نداشته باشد ، همچنین امکان دارد آن ‌ها به درستی در جای خود قرار نداشته باشند و یا اینکه اگر لپ تاپ شما همیشه در حال جابجایی و حرکت است ، ضربه می‌ تواند باعث جابجایی فن لپ تاپ شود و هنگام چرخیدن به چیزی برخورد کنند.

حال اگر تمامی موارد بالا را انجام دادید و هنوز مشکل شما رفع نشده است ، وقت آن رسیده است که فن را توسط یک متخصص تعمیر و یا تعویض کنید.