نیاز به کالیبره کردن باتری لپ تاپ چه زمانی احساس می شود؟

تصور کنید در حال کار با لپ تاپ خود هستید که ناگهان خاموش می شود. هیچ اخطاری نیز در مورد پایین بودن میزان شارژ باتری از سمت ویندوز قبلا اعلام نشده بود. در واقع آخرین باری که بررسی کرده بودید ویندوز شارژ باتری را 50% نمایش داده بود. پس مشکل کجاست؟

ظرفیت باتری لپ تاپ به مرور زمان و در اثر عوامل اجتناب ناپذیری از جمله میزان استفاده، عمر باتری و دمای بالا کاهش می یابد. اگر اجازه ندهید گاهی باتری از 100% تا صفر مصرف شود، اتفاقی که درباره آن صحبت شد رخ می دهد و باتری در تخمین میزان شارژ باقیمانده دچار اشکال خواهد شد؛ یعنی ممکن است باتری شما 1% شارژ داشته اما بنا به تشخیص اشتباه، ویندوز میزان شارژ را 50% نمایش دهد. بنابراین مشغول کار با لپ تاپ هستید و عدد 50% هم برای شارژ باتری مشاهده می شود اما ناگهان لپ تاپ خاموش می گردد. کالیبره کردن باتری، عمر باتری شما را افزایش نمی دهد بلکه به نمایش دقیق تر میزان شارژ باقیمانده کمک خواهد کرد.

زمان ایده آل برای کالیبراسیون باتری چه هنگام است؟

 

توصیه تولیدکنندگان، کالیبره کردن باتری هر دو الی سه ماه یکبار است. در صورتی که باتری را کالیبره نکنید، ممکن است لپ تاپ شما در وضعیتی قرار گیرد که در زمان استفاده بدون هیچ پیامی به صورت ناگهانی خاموش شود. در این زمان قطعا باید باتری لپ تاپ را کالیبره کنید.
برخی از دستگاه های جدید و به روز، ممکن است به طور کل نیازی به کالیبره باتری نداشته باشند. برای مثال اپل این کار را برای مک بوک های قدیمی که دارای باتری های قابل تعویض توسط کاربر بودند، پیشنهاد کرده است؛ اما برای سری های جدید با باتری های داخلی چنین توصیه ای نکرده است. بنابراین بهتر است به دفترچه راهنمای لپ تاپ خود مراجعه کرده و از الزام انجام کالیبره اطمینان حاصل کنید.

چگونه باتری لپ تاپ را کالیبره کنیم؟

کالیبره کردن باتری عملی ساده است. اجازه دهید شارژ باتری از 100% به تقریبا صفر رسیده سپس دوباره باتری را کاملا شارژ کنید. در این صورت باتری درک بهتری از میزان واقعی شارژ باتری لپ تاپ پیدا کرده و تخمین دقیق تری از شارژ باقیمانده ارائه می دهد.
بعضی از سازندگان لپ تاپ، ابزارهای کالیبره را ارائه می کنند که به صورت خودکار از پر بودن باتری اطمینان یافته و همینطور تنظیمات ذخیره نیرو (Power Management) را نیز غیرفعال می کنند و اجازه می دهند باتری به صورت کامل تخلیه گردد. شما همچنین می توانید دفترچه راهنمای لپ تاپ خود را نیز مطالعه کنید تا در صورت وجود ابزار یا روش مخصوص لپ تاپ طبق آن عمل کنید. برخی از سازنده ها مانند اپل، معمولا انجام این کار را غیر ضروری می دانند هرچند بهتر است بدانید کالیبره کردن باتری ضرری نداشته و تنها مقداری از وقت شما را خواهد گرفت. به طور کلی این کار معادل یک بار تخلیه کامل و پر شدن مجدد باتری است.