بر اساس آخرین گزارشات بدست آمده چیپ ‌ست‌ های جدید سری ۴۰۰ AMD رونمایی شد.

شرکت AMD‌ قبل از این به صورت رسمی اعلام کرده بود که در سال آینده‌ ی میلادی از تکنولوژی ۱۴ نانومتری  LPP به نمونه ‌ی ۱۲ نانومتری LP شرکت گلوبال ‌فاندریز تغییر مسیر خواهد داد.با این وجود پس انتظار رونمایی از نسل جدید پردازنده‌ های این شرکت در سال ۲۰۱۸ وجود داشت. حال اطلاعاتی منتشر شده است که از عرضه ‌ی یک چیپ ‌ست جدید توسط AMD خبر می ‌دهد.

 

این چیپ ست به تازگی در لیست سایت PCI-SIG‌ دیده شده است. چیپ ‌ست جدید سری ۴۰۰ با نام  Promontory 400 Series  به ثبت رسیده است ، که طبق این اطلاعات چیپ‌ ست فعلی سری ۳۰۰ همچنین در خانواده‌ ی Promontory قرار می‌گیرد.چیپ ‌ست‌ های فعلی AMD در این لیست و در بخش PCIe 2.0 طبقه ‌بندی شده ‌اند.

 با توجه به قرارگیری چیپ‌ ست‌های سری ۴۰۰ در بخش  PCIe 3.0، شاهد بهبود آن‌ها در این بخش خواهیم بود و البته نباید انتظار پشتیبانی آن‌ها از نسل چهارم رابط PCIe را داشت. پیش از این AMD به کاربران خود قول پشتیبانی از پلتفرم AM4 را تا سال ۲۰۲۰ داده بود. بدین ترتیب انتظار می ‌رود چیپ ‌ست‌ های سری ۴۰۰ از پردازنده‌های فعلی رایزن پشتیبانی کنند ، چیپ ‌ست ‌ها سری ۳۰۰ تا ۸ لاین نسل دوم PCIe را در اختیار کاربران قرار می ‌دادند.

مادربرد لپ تاپ اچ پی HP PAVILION DV6 AMD

 

اکنون بهبود آن‌ها به نسل سوم این رابط ، عملکرد و پهنای باند دو برابری را فراهم می آورد. پیش از این  APU های AMD از سوکت +FM2 استفاده می کردند ، این در حالی بود که پردازنده‌ های سری FX تنها قابلیت اتصال به سوکت‌های +AM3 را داشتند. در حال حاضر همه ی پردازنده‌های این شرکت از سوکت AM4 پشتیبانی می‌کنند.

البته چیپ ‌ست‌ های سری ۳۰۰ AMD کاهش قابل توجهی در توان مصرفی ایجاد کردند و احتمال می‌ رود که نسل جدید چیپ‌ ست ‌های این شرکت ، پا را از این بیشتر فرا بگذارند. رویداد CES 2018 به‌ زودی شروع به کار می‌ کند و پیشبینی می شود AMD اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه دهد.