5 نکته مهم که در هنگام خرید لپ تاپ باید به آن توجه کنید:

پردازنده لپ تاپ:

پردازنده یک از مهم ترین قسمت های لپ تاپ هاست و واحد مرکزی پردازش است که از طریق مدارهای الکترونیکی با اجزای دستگاه ارتباط برقرار می کند و می تواند در یک ثانیه چندین میلیون دستور به آنها بفرستد و دریافت کند. پردازنده از 3 ویژگی مهم برخوردار است که عبارتند از: سرعت، مقدار حافظه کش، 64 بیتی بودن پردازنده.

 

رم لپ تاپ:

یکی دیگر از مشخصات مهم لپ تاپ حافظه آن است. انواع مختلفی از حافظه وجود دارد اما حافظه با دسترسی تصادفی از شایع ترین نوع حافظه است. رم لپ تاپ اطلاعات لازم برای اجرای دستورات برنامه های اجرایی را در خورد جای می دهد و سپس توسط پردازنده پردازش می شود.در نتیجه هرچه حافظه رم لپ تاپ بیشتر باشد، اطلاعات با سرعت بیشتری پردازش و اجرا می شوند.

 

هارد دیسک لپ تاپ:

هارد لپ تاپ می تواند همه ی فایل ها و اطلاعات را در خود ذخیره کند. در حال حاضر دو نوع هارد HDD و SSD در لپ تاپ استفاده می شود. حافظه های SSD بر اساس تکنولوژی فلش مموری ها طراحی می شوند اما هاردهای HDD براساس چرخش دورانی یک قطعه فلز روی سکتورهای هارد تولید می شوند، در نتیجه سرعت و قیمت کمتری نسبت به هارد SSD دارند.

 

 

گرافیک یا پردازنده تصویری لپ تاپ:

کارت های گرافیک دارای دو مشخصه هستند که هنگام خرید لپ تاپ بهتر است در مورد آنها از فروشنده سوال کنید، یکی سرعت پردازش اطلاعات و دیگری حافظه کارت گرافیک. هرچه سرعت کلاک و مقدار حافظه بیشتر باشد بهتر است.

 

 

عمر باتری لپ تاپ:

قابل حمل بودن لپ تاپ از مزیت آن نسبت به PC به شمار می آید، وقتی در مورد قابلیت حمل لپ تاپ صحبت می کنیم باید برق دستگاه در نظر گرفته شود که امروزه با باتری تامین می شود، این باتری ها طول عمر متفاوتی دارند، با اغلب باتری های لپ تاپ می توان مساوی یا بیشتر از 5 ساعت کار کرد. دستوراتی که در CPU و GPU اجرا می شوند و در نمایشگر لپ تاپ خود می بینید بر اساس ولتاژ و جریان صفرویک هستند که توسط باتری تولید می شوند، در نتیجه کارهایی که باعث اشتغال رم می شود از باتری جریان الکتریکی می کشند و در نهایت باعث کاهش عمر باتری می شود.