نکاتی برای خرید SSD جهت ارتقای لپ تاپ

اگر بخواهید تصمیم بگیرید که برای ارتقای لپ تاپتان SSD بخرید یا هارد معمولی  ، باید به نیازتان توجه کنید و این کاملا بستگی به استفاده شما دارد. ضمن اینکه امکان استفاده همزمان از SSD و HDD نیز وجود دارد.

اما برای ارتقای لپ تاپ ، به نکات مهمی باید توجه کنید که در این مقاله به آن پرداخته ‌ایم. در انتها نیز روش‌های افزودن SSD به لپ تاپ را بیان کرده ‌ایم.

SSD  یا HDD؟

با توجه به ویژگی‌ ها  و معایب  و مزایای SSD نسبت به HDD ، بهترین انتخاب ، با توجه به نیاز شما مشخص می ‌شود.

اگر سرعت برای شما بیشترین اهمیت  را دارد ، SSD گزینه مناسبی است ، اما اگر ظرفیت زیاد به ازای هزینه کم می‌ خواهید  ، هارد دیسک های معمولی یا همان HDD ها بهترین گزینه برای شما هستند.

استفاده همزمان از SSD و HDD

 راهکاری که بسیار توصیه می ‌شود امکان استفاده همزمان از SSD و HDD است. SSD حجم پایین‌ تری دارد و می ‌توانید برای اجرای سیستم عامل ، نرم‌ افزارها و بازی ‌ها از SSD استفاده کنید.

به این منظور سیستم عامل ویندوز دستگاه ، بر روی SSD نصب می ‌شود. با این کار ، نه تنها ویندوز سریع ‌تر بوت و خاموش می ‌شود بلکه نرم‌ افزارها نیز سریع‌ تر اجرا شده و کلا سرعت کامپیوتر افزایش پیدا می ‌کند.

 به طور کلی می ‌توانید بر سرعت و عملکرد کلی سیستم خود را افزایش دهید.به این ترتیب ، هارد دیسک قبلی دستگاه که ظرفیت بالاتری دارد برای آرشیو اطلاعات شما مانند موسیقی ، تصاویر و ویدئوهای شما همچنان بر روی دستگاه باقی خواهد ماند.

نکات مهم در خرید SSD برای ارتقای لپ تاپ

برای ارتقای سیستم و هارد دیسک سیستم خود ، قبل از خرید و نصب هارد SSD روی لپ تاپ خود ، مطمئن شوید که لپ تاپ شما با آن سازگار بوده و مشکلی ندارد که برای تعیین این سازگاری باید به چند نکته توجه داشت:

1-بررسی سیستم عامل

اولین نکته سیستم عامل  دستگاهتان است ، اگر لپ تاپ شما دارای ویندوز XP است ، استفاده از SSD تصمیم مناسبی نیست ، زیراXP  برای استفاده از SSD بهینه  نشده است.

ویندوز ویستا بهتر است ، اما ویندوز ۷ و بالاتر بهترین انتخاب برای SSD هایی است که از TRIM پشتیبانی کرده و با اطمینان از عملکرد بهینه آن‌ ها کمک می ‌کنند.

2-بررسی سخت افزاری

از نظر سخت افزاری بررسی کنید که نوت‌ بوک شما دارای هارد دیسک SATA باشد. زیرا سه استاندارد در هارد دیسک‌های  SATA وجود دارد: ساتا ۱، ۲ و ۳ که به ترتیب دارای سرعت عملکردی ۱Gbps, 3Gbps, 6Gbps است.

SSDها نیز از SATA 3 پشتیبانی می ‌کنند اما لپ تاپ‌ های قدیمی ممکن است مجهز به آن نبوده و این مسئله می ‌تواند سرعت SSD را محدود کند.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید ، این است که SATA با ورژن‌ های قبلی خود سازگار است. بنابراین شما می ‌توانید یک SSD SATA 3 را روی لپ ‌تاپی با کانکتور SATA 1 نصب کنید. هر چند با سرعت کامل SSD کار نخواهد کرد ، اما به احتمال زیاد شاهد بهبود سرعت خواهید بود.

3-بررسی بایوس دستگاه

موضوع مهمی  که قبل از تهیه‌ ی SSD باید به آن توجه کرد بایوس دستگاه است ، زیرا بایوس برخی از لپ تاپ‌ها از SSD پشتیبانی نمی‌ کند  و ممکن است به درستی با آن کار نکند که برای رفع این مشکل باید بایوس آن را بروزرسانی کنید.

گاهی اوقات این بروزرسانی می‌ تواند منجر به پشتیبانی مناسب از SSD شود. همچنین اگر BIOS فکر کند که یک هارد دیسک معمولی  به لپ ‌تاپ متصل است ، عملکرد آن با مشکل مواجه خواهد شد.

روش ‌های افزودن SSD به لپ تاپ

بنابراین ما به دو روش می ‌توانیم هارد SSD را به سیستم خود اضافه کنیم:

ابتدا هارد HDD را از روی دستگاه برداشته و هارد SSD را جایگزین آن کنیم و هارد HDD را داخل یک براکت هارد گذاشته  و از آن همانند هارد اکسترنال استفاده کنیم.

هارد HDD سر جای خود باقی بماند و SSD را از طریق استفاده از فضای درایو به آن اضافه کنیم ، به این صورت که درایو را از دستگاه خارج می‌ کنیم و هارد SSD که قبلا در CADDY نصب شده است را جایگزین درایو می‌ کنیم.

البته تنها عیب این روش این است که درایو نوری از لپ ‌تاپ حذف شده و برای استفاده از CD/DVD باید از دی‌ وی ‌دی رایتر اکسترنال استفاده کرد .

در موقع نصب ویندوز نیز باید توجه داشت که SSD خود را از لیست انتخاب کنید تا ویندوز روی SSD نصب شود و از سرعت بالای آن لذت ببرید.

topadm
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.