پیدا کردن مشکل و عیب شارژ نشدن باتری لپ تاپ هنگام اتصال به برق

 

شاید تابحال برایتان پیش آمده باشد که زمانی شارژر لپ تاپ را به برق متصل می کنید و هیچ تغییری در شارژ دستگاه را متوجه نمی شوید. گاهی اوقات این مشکل ناشی از اتصالات سیم شارژر به دستگاه و کابل شارژر است.در مواردی هم دیده می ‌شود که با وجود سالم بودن کامل سیم شارژر، لپ تاپ شارژ نمی‌شود. البته گاهی در این مواقع بهتر است تنظیمات لپ تاپ خود را نیز چک کنید. در ادامه با ما باشید تا مشکل شارژ نشدن لپ تاپ را با دو راه ساده حل کنیم.

 

 فرقی نمی ‌کند که برند لپ تاپ شما چه باشد ، برای عیب یابی شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

1- خارج کردن شارژر از برق

 زمانی که مشاهده کردید با اتصال شارژر، جریان برق به لپ تاپ برقرار نمی‌شود ، بهتر است سریع شارژر را جدا کرده و از یک ورودی یا پریز دیگر برای اتصال شارژر استفاده کنید. همچنین گفتنی ست که در بیشتر موارد ، آداپتور دستگاه به دلیل افت یا شدت جریان برق از کار می ‌افتد و با این کار از آسیب به دستگاه جلوگیری می ‌کند.

در مرحله بعد ، هنگامی که جریان برق قطع شده است ، باتری دستگاه را (در صورت امکان) جدا کنید. دکمه پاور را به مدت ۲ دقیقه نگه دارید و سپس مجدد باتری را وارد کنید و شارژر را به پریز دیگری متصل کنید.

 

 

2-  تست کردن کابل شارژر

به یاد داشته باشید که همیشه کابل شارژر خود را چک کنید ، اگر فرورفتگی ، پارگی ، پیچ خوردگی یا تغییر خاصی را در مسیر شارژر مشاهده می کنید ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ به کابل برگردد و بهتر است آن را تعویض کنید.

3- ریست یا راه ‌اندازی مجدد لپ تاپ و خارج کردن باتری آن

بعد از انجام موارد بالا ، بهتر است لپ تاپ را خاموش کنید ، برای چند ثانیه باتری را جدا کرده و سپس مجدد وصل و سیستم را دوباره روشن کنید. البته لازم به ذکر است که در همه لپ تاپ‌ ها امکان جدا کردن باتری وجود ندارد. در این موارد تنها لپ تاپ را خاموش و روشن کنید.

 

4-  خنک کردن لپ تاپ

سعی کنید لپ تاپ خود را همیشه خنک نگه دارید و از داغ شدن زیاد آن جلوگیری کنید ، چرا که داغ شدن لپ تاپ به دلیل فعالیت زیادی باتری ایجاد می ‌شود. در مواقعی که حس کردید لپ تاپ بیش از حد داغ کرده ، بهتر است آن را برای مدتی خاموش کرده و با آن کار نکنید. همچنین در صورت لزوم از هوای فشرده برای تمیز کردن منافذ فن لپ تاپ استفاده کنید تا گرد و خاکی داخل آن وجود نداشته باشد.

5- روشن کردن لپ تاپ بدون باتری

 لپ تاپ را خاموش کنید و باتری را خارج کنید. اگر لپ تاپ بدون باتری روشن شد قطعا مشکل از باتری است ، در غیر این صورت کابل مشکل پیدا کرده است. با این کار ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ که به دلیل شل شدن باتری در محل مورد نظر رخ داده باشد برطرف شود. اگر باتری لپ تاپ شما جدا نمی ‌شود مرحله بعدی را انجام دهید.

6- تعویض شارژر

همان طور که در مرحله قبل ذکر کردیم ، گاهی آداپتور به دلایل مختلفی کار نمی ‌کند تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. بنابراین برای عیب یابی شارژر را تعویض کنید یا نمونه جدید خریداری کرده و سپس روشن شدن لپ تاپ را تست کنید.

 

7- بررسی تنظیمات و درایورهای ویندوز

  • تنظیمات پاور دستگاه را چک کنید
  • برای انجام این کار مسیر Start → Control Panel → Power Options را در ویندوز طی کنید. ممکن است گزینه دیگری هم در این بخش تحت عنوان low battery level ببینید که باعث خاموش شدن دستگاه به جای شارژ کردن آن می ‌شود. بهترین راه این است که همه تنظیمات را به حالت پیش فرض خود بگذارید.

  • در مرحله بعدی وارد تنظیمات Device Manager شوید. جهت دسترسی به این بخش مسیر Start → Control Panel → System and Security → Device Manager را در ویندوز طی کنید.

 

  • در تب Batteries به تنظیمات باتری نگاه کنید.

 

  • درایور ها را آپدیت کنید.
  • زیر تب Batteries بر روی Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery  کلیک کرده و سپس Update Driver Software را انتخاب کنید.

 حال لپ تاپ را ری استارت کرده تا تغییرات شما روی درایورها اعمال شود. در صورتی که درایوری جا مانده باشد مرحله قبل را تکرار کنید و سپس کامپیوتر را مجدد راه اندازی کنید.

با انجام این مراحل ، اگر هنوز مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما حل نشده است ، بر روی گزینه Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery  راست کلیک کرده و Uninstall را انتخاب کنید تا درایوها لغو نصب شوند. وقتی این مرحله تمام شد روی گزینه Scan for hardware changes در تولبار کلیک کنید. می‌توانید تب Action را باز کنید و Scan  را برای تست سخت افزاری انتخاب کنید. حالا یک بار دیگر لپ تاپ را ری استارت کنید تا از لغو نصب شدن درایوها مطمئن شوید.