چه دلایلی به‌ جز کارایی و قدرت برای ارتقاء لپ تاپ وجود دارد

قسمت دوم

به‌ روزرسانی لپ‌ تاپ یا دیگر ابزارهای کاربردی دنیای امروز تنها به‌ خاطر ارتقاء کارایی یا قدرت انجام نمی ‌شود. کاربری‌ های متنوع می ‌توانند در این تصمیم‌ گیری دخیل باشند.

از میان ابزارهای کاربردی دنیای فناوری ، لپ‌ تاپ در گذر زمان تحول ‌های متعددی را تجربه کرده است.

در گذشته‌ ی نه ‌چندان دور ، ارتقاء لپ ‌تاپ به‌ خاطر هماهنگ ‌شدن با به‌ روزترین قطعات سخت‌ افزاری ، نوعی الزامی به‌ نظر می‌ رسید.

امروزه پیشرفت‌ های نسلی در این ابزارهای کاربردی کمتر شده‌ اند و شاید بهبود قدرت و کارایی دیگر دلیل مناسبی برای ارتقاء لپ ‌تاپ نباشد.

در مطلب قبل مواردی را برای ارتقاء لپ تاپ ذکر کردیم ، در این مطلب به ادامه ذکر آن موارد می پردازیم.

عمر باتری

بهبود عمر باتری لپ ‌تاپ یکی از فاکتورهای مهم در ارتقاء و بهینه ‌سازی محسوب می‌ شود. البته تعویض باتری هزینه‌ ی کمتری برای کاربر دارد ، اما یک لپ‌ تاپ‌ جدید علاوه بر باتری نو ، قابلیت‌ های مصرف انرژی بهینه ‌سازی‌ شده ‌ای را ارائه می‌ کند.

اکثر تولیدکننده ‌ها از سال‌ ها پیش فناوری باتری را از نیکل کادمیوم و ترکیب هیبرید نیکل فلز به لیتیوم یون تغییر دادند.

باتری‌ های لیتیوم یونی عمر باتری بیشتر را به ‌همراه بهینه ‌سازی برخی چالش ‌های مرسوم در باتری‌ های قدیمی عرضه می‌ کنند ؛ به ‌عنوان مثال ، در این باتری‌ ها دیگر خبری از اثر منفی حافظه و چالش‌ های شارژ بیش از حد وجود ندارد.

حتی اگر لپ‌ تاپ کنونی شما مجهز به باتری لیتیوم یونی باشد ، باز هم در نمونه‌ های جدید شانسی برای بهبود عملکرد دارید. در جدیدترین لپ‌ تاپ ‌ها قابلیت شارژ سریع‌ تر و مصرف پایین ‌تر باتری به ‌وضوح دیده می ‌شود.

تغییر بزرگ بعدی در صنعت باتری لپ ‌تاپ ، احتمالا سال ‌ها با ما فاصله دارد ؛ البته همین‌ پیشرفت‌ های کنونی هم قابل‌ توجه هستند ؛ به‌ عنوان مثال امروز شارژدهی میانگین لپ‌ تاپ ‌ها از سه تا چهار ساعت به بیش از هشت ساعت رسیده است.

در این‌ میان برخی از برترین تولیدکننده ‌ها همچون دل ، اچ‌ پی و لنوو ، حتی لپ‌ تاپ‌ هایی با قابلیت شارژدهی تا ۱۲ ساعت به بازار عرضه کرده‌ اند.

کیفیت ساخت

لپ ‌تاپ ‌ها در گذر زمان نازک‌ تر و سبک‌ تر شده ‌اند. شاید در نگاه اول تصور کنیم که این محصولات حساس و شکننده شده ‌اند ، درحالی که افزایش کیفیت ساخت ، آن‌ ها را حتی مقاوم‌ تر هم کرده است.

آزمایش‌ های متعدد روی لپ ‌تاپ‌ های جدید نشان می ‌دهد که آن‌ ها مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند و به ‌نوعی زیبایی را با دوام بالا به مصرف‌ کننده عرضه می‌ کنند.

اپل به ‌عنوان یکی از بازیگران مهم بازار لپ‌ تاپ ، در سال‌ های اخیر بهبودهای زیادی در محصولات خود ایجاد کرده است.

آن‌ ها از فرایند اختصاصی تولید یک ‌تکه ‌ی CNC برای بدنه استفاده می ‌کنند. فرایند مذکور از صنعت هوافضا الهام می‌ گیرد و کل بدنه را با استفاده از سیستم‌‌ های کنترل عددی از یک بلوک آلومینیم یک‌ تکه ایجاد می‌ کند.

البته فرایند تولید یکپارچه منحصر به اپل نماند و امروز بزرگان دیگر همچون اچ‌ پی ، مایکروسافت ، ریزر ، لنوو و دل نیز از آن بهره می ‌برند.

لپ‌ تاپ‌ های امروزی به ‌جز چند مورد محدود در دسته ‌ی پایین‌ رده ، عموما با بدنه ‌های یکپارچه‌ ی آلومینیمی یا با ساختاری هیبریدی تولید می ‌شوند که قطعا کارایی و دوام بیشتری نسبت به نمونه‌ های هم‌ قیمت در نسل‌ های گذشته دارند.

خنک‌ کنندگی بهتر در کنار سرعت

لپ‌ تاپ‌ های جدید ، قابلیت اتصال سریع ‌تر را به کاربران عرضه می‌ کنند. اتصال بلوتوث در همه‌ ی محصولات تقریبا به استانداردی الزامی نزدیک بوده و اتصال وای ‌فای 802.11ac  به‌ همراه اتصال 4G LTE  در برخی نمونه‌ ها ، لپ ‌تاپ را به عضوی سریع در جامعه‌ ی گجت ‌های هوشمند تبدیل کرده است.

از قابلیت‌ های اتصالی مهم دیگر می ‌توان به پورت USB-C اشاره کرد که به‌ نوعی استاندارد روز اتصال محسوب می ‌شود ؛ هرچند پورت مذکور با تغییر اساسی ساختار در نمونه‌ های متعدد همراه بود.

به ‌عنوان مثال برخی دستگاه ‌ها همچون آخرین نمونه ‌های مک‌ بوک تنها به پورت USB-C مجهز هستند.

به‌ علاوه پورت‌ هایی همچون HDMI و اترنت هم به ‌مرور منسوخ می ‌شوند و اتصال ‌ها به انواع بی ‌سیم یا USB-C محدود خواهند شد.

لپ ‌تاپ‌ های حرفه ‌ای کنونی ، گزینه‌ های خنک‌ کنندگی حرفه ‌ای‌ تری را به کاربران ارائه می‌ کنند. سیستم خنک ‌کننده‌ ی آن‌ ها نیز صدای کمتری تولید می‌کند و به‌ مرور شاهد از بین رفتن صدای زیاد لپ‌ تاپ‌ ها هستیم.

اگر شما لپ ‌تاپی با عمر بیش از چهار سال دارید ، مطالب بالا نشان می‌ دهند که بدون توجه به افزایش شدید قدرت پردازشی ، دلایل مناسبی برای ارتقاء کامپیوتر شخصی خود خواهید داشت ؛ البته قطعا با ارتقاء ، به قدرت پردازشی بیشتر هم دسترسی پیدا خواهید کرد.

به ‌هرحال نمایشگر بزرگ ‌تر با رزولوشن بیشتر و ابعاد عملکردی کمتر در کنار قطعات بهبود یافته و عمر بیشتر باتری ، همگی دلایل مناسبی هستند تا یک کاربر به ارتقاء کامپیوتر همراه خود ترغیب شود.