درباره حافظه رم DDR5 بیشتر بدانید

سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتر حافظه رم DDR5

حافظه رم‌ DDR5 دو برابر سریع ‌تر از حافظه‌ رم‌ DDR4 است ، با این ‌حال انرژی بسیار کم‌ تری مصرف می‌ کند.

نسل پنجم حافظه ‌های DDR که DDR5 نامیده می ‌شود ؛ نسل جدید حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) است.

گفته می ‌شود نسل جدید مموری DDR سرعت بالاتر و مصرف انرژی کمتری نسبت به ماژول ‌های DDR4 خواهد داشت.

این موضوع چه اثری روی رایانه‌ های شخصی دارد؟

عملکرد DDR5

شرکت کره ‌ای اس ‌کی هاینیکس (SK Hynix) که توسعه DDR5 را در دستور کار خود دارد ، گفته است چگالی و سرعت این حافظه رم جدید دو برابر حافظه ‌های DDR4  خواهد بود.

یک مدل ۳۲ گیگابایتی رم ‌های  DDR5 ، چگالی یکسانی با مدل‌ ۱۶ گیگابایتی DDR4 خواهد داشت ؛ درحالی ‌که کارایی آن تقریبا دوبرابر است.

پهنای باند حافظه رم‌ DDR5-3200 در مقایسه با رم ‌های DDR4-3200 حدود ۱/۳۶ برابر خواهد بود ؛ هر چند انتظار می ‌رود سرعت انتقال اطلاعات در این تراشه ‌های DRAM ، پهنای باندی معادل 4800MT/s  داشته باشد که ۱/۸۷ برابر حافظه رم‌ DDR4-3200 است.

بالاترین ظرفیت رم‌ های DDR5 به ‌طور استاندارد ، 6400MT/s  است ، اما برخی طرح ‌ها ازطریق اورکلاک (Overclock) می ‌توانند به مقادیر بالاتری هم دست پیدا کنند.

اس ‌کی هاینیکس روی ماژول ‌های  DDR5 کار کرده است که می ‌توانند به ازای هر تراشه ظرفیت (۲ گیگابیت) ۱۶ گیگابیت داشته باشند.

این شرکت با کاهش ولتاژ این حافظه‌ ها از ۱/۲ به ۱/۱ ولت و همین‌ طور استفاده از پروسه 1Ynm ، مصرف انرژی را در مقایسه با حافظه ‌های رم DDR4 کاهش داده است.

ماژول DDR5 از نرخ تبادل ۶/۶ گیگابیت بر ثانیه به‌ ازای هر پین (pin) پشتیبانی می‌ کند.

دیگر مزایای RAM ‌DDR5 عبارت ‌اند از:

دو کانال ۴۰ بیتی مستقل به ‌ازای هر ماژول

بهبود کارایی کامندباس  (command bus)

 تقویت طرح‌ های به ‌روزرسانی

افزایش بانک ‌گروپ (bank group) برای کارایی بیشتر

در ابتدا انتظار می ‌رود تراشه ‌های حافظه DDR5 با ۴۸۰۰ مگا تبادل در هر ثانیه (4800MT/S) ، که ۱/۸۷ برابر پهنای باند RAM های DDR4-3200 است ، وارد بازار شوند.

حد نهایی ظرفیت استاندارد DDR5 تا ۶۴۰۰ مگاتبادل در هر ثانیه است ؛ با این وجود ، برخی شرکت‌ های حافظه ممکن است به مقادیر بالاتر از این حد نیز دست یابند.

نوع حافظه رم سال انتشار   پهنای باند(GB/s)     ولتاژ(v)        Pins per Ch    Prefetch
SDR ۱۹۹۳ ۱/۶  ۳/۳ ۱۶۸ 1n
DDR ۲۰۰۰ ۳/۲  ۲/۵-۲/۶ ۱۸۴ 2n
DDR2 ۲۰۰۳ ۸/۵ ۱/۸ ۲۴۰ 4n
DDR3 ۲۰۰۷ ۱۷  ۱/۳۵-۱/۵ ۲۴۰ 8n
DDR4 ۲۰۱۴ ۲۵/۶  ۱/۲ ۳۸۰ 8n
DDR5 ۲۰۱۹ ۳۲ ۱/۱ ۳۸۰ 8/16n
HBM2 ۲۰۱۶ ۳۰۷  ۱/۲۵-۱/۳۵ ۲۸۶۰ 16n
GDDR6 ۲۰۱۶ ۷۲ ۱/۳۵ ۱۸۰

16n

عرضه اولین محصول DDR5 برای تبادل اطلاعات در سال ۲۰۱۹

در مارس ۲۰۱۷، سازمان JEDEC (مجموعه توسعه و صدور استاندارد برای حافظه ‌های رم مختلف از جمله DDR5) ، از ارائه مشخصات رم‌ های DDR5 در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

در نوامبر ۲۰۱۸ ، اس ‌کی هاینیکس که قبلا اعلام کرده بود رم‌ های DDR5 تا سال ۲۰۲۰ به بازار راه خواهند یافت ، از اولین ماژول رم متناسب با DDR5 رونمایی کرد.

پس از آنکه این شرکت کره ‌ای از عرضه  RAM های DDR5 تا پایان سال ۲۰۱۹ خبر داد ؛ سامسونگ و میکرون نیز اعلام کردند ماژول‌ های مموری DDR5 را تولید خواهند کرد ؛ اگرچه ممکن است کاملا مطابق با استاندارد این حافظه رم نباشد.

 SK Hynix پیش ‌بینی می‌ کند DDR5 در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۲۵ و ۴۴ درصد بازار رم را در اختیار بگیرد.

مدل‌ های به ‌روزشده حافظه رم  DDR5 ، ممکن است سرعت ‌های بیشتری نیز در بازارهای مراکز داده و موبایل داشته باشند.

بازار گوشی ‌های هوشمند (شامل سامسونگ) سرعت بیشتر رم ‌های DDR5 LPDRAM را ترجیح می ‌دهند ؛ درحالی‌ که مشتری‌ های مراکز داده ‌، خواستار تأمین نیازهای روزافزون خود به پهنای باند بیشتر هستند.

در این بین ، کاربران کامپیوترهای رومیزی منتظر اعلام تاریخی برای ارائه رم‌ های DDR5  برای این رایانه ‌ها هستند ، اما این موضوع به پشتیبانی مادربردهای اصلی شرکت‌ های AMD  و اینتل (Intel)  بستگی دارد.

متاسفانه تاکنون هیچ‌ کدام از این دو غول دنیای تراشه و پردازنده خبری مبنی بر سازگار کردن محصولات خود با DDR5 منتشر نکرده ‌اند.

topadm
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.