ابتدای ماه جاری میلادی تراشه ی قدرتمند اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام معرفی شد و ظاهرا به نظر می رسد که فراتر از انتظارات پیشین و در طیف وسیعی از گجت‌ها به کار گرفته خواهد شد.

 

کامپیوترهای ویندوزی مجهز به تراشه‌ ی اسنپدراگون هم‌ اکنون معرفی شده‌اند و ابتدای سال آینده به دست مصرف‌ کنندگان می رسند ، اما خبرهایی به گوش می رسد که کروم‌ بوک‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۴۵ ، آخرین تراشه ‌ی کوالکام نیز در آینده‌ای نزدیک معرفی می شوند.از آنجایی که کروم‌ بوک‌ ها مدت زیادی است از تراشه‌های مبتنی بر آرم استفاده می کنند ، ، شنیدن اینکه در آینده‌ای نزدیک با تراشه‌ ی اسنپدراگون نیز همراه خواهند شد، چندان غیر منتظره به نظر نمی ‌رسد.اگر که کامپیوترهای ویندوزی با پروژه ی ویندوز 10 قادر هستند از قدرت تراشه اسنپدراگون بهره گیرند ، کروم ‌بوک ‌ها نیز می توانند این کار را انجام دهند.هرچند که کروم‌  بوک ‌ها تا به امروز از تراشه‌ های مبتنی بر آرم مختلفی استفاده کرده‌اند ؛ اما هیچ کدام از آن‌ها تا به امروز با  قدرت تراشه ‌های اسنپدراگون کوالکام برخوردار نبوده اند.

در هر صورت ، بر اساس شواهد یافت ‌شده در کد منبع کروم، توسعه‌ دهندگان این سیستم‌عامل مشغول کار با یک بورد جدید مجهز به اسنپدراگون ۸۴۵ هستندو این کد منبع الزاما نشان‌ دهنده‌ ی این نیست که دستگاه مورد نظر به بازار راه پیدا خواهد کرد ؛ اما حداقل نشان می‌دهد که ساخت کروم‌ بوک‌هایی با تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ در دست بررسی است. هیچ تضمینی وجود ندارد که چنین محصولی رنگ واقعیت به خود ببیند؛ از طرف دیگر این حقیقت که گوگل مشغول کار روی چنین دستگاهی است، به‌ وضوح نشان می ‌دهد که برنامه‌ هایی برای توسعه و ساخت آن در جریان است.

 

 

اگر همه چیز طبق پیش بینی ها و گزارشات برنامه پیش برود و آزمایش‌ها به موفقیت برسند ، احتمال می ‌رود که کروم‌ بوک‌ های مجهز به اسنپدراگون ۸۴۵ در سال ۲۰۱۸ معرفی شوند. آخرین تراشه ‌ی کوالکام به‌ تازگی رونمایی شده است و تا چند ماه آینده در دسترس قرار نخواهد گرفت و احتمال می ‌رود که پیش از به کارگیری در لپ ‌تاپ ‌ها، راه خود را به گوشی ‌های موبایل باز کند. در حال حاضر، کامپیوترهای ویندوز ۱۰ با تراشه‌ ی اسنپدراگون ۸۴۵ در دست توسعه هستند؛ اما تا پیش از نیمه ‌ی دوم سال آینده‌ ی میلادی از راه نخواهند رسید. در نتیجه کروم ‌بوک‌های مجهز به این تراشه در صورت ساخت احتمالا در نیمه‌ ی دوم سال ۲۰۱۸ معرفی خواهند شد.

تراشه‌ ی اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام با ۸ هسته‌ی کریو در دو خوشه، واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۳۰ که جانشین آدرنو ۵۴۰ در نسل پیشین شده است ، پشتیبانی از  رم LPDDR4 ، مودم LTE ایکس ۲۰ و مجهز به نسل پنجم شبکه‌ی موبایل و دیگر ویژگی‌های قدرتمند همراه است.

معماری ۱۰ نانومتری فین‌فت نسل دوم سامسونگ در این تراشه به کار رفته است و انتظار می‌رود که عملکردی قدرتمند ارائه دهد. تا این لحظه ، شیائومی تنها تولید کننده ای است که اعلام کرده گوشی می ۷ از این تراشه استفاده خواهد کرد. با این حال پیش‌ بینی می‌شود که دیگر پرچم ‌داران سال ۲۰۱۸ نظیر گلکسی اس ۹ سامسونگ نیز از این تراشه استفاده نمایند. کامپیوترهای همیشه متصل ویندوزی با پردازنده‌ های اسنپدراگون سال آینده از راه خواهند رسید ؛ بنابراین دور از انتظار نیست که کروم ‌بوک ‌ها نیز از آخرین تراشه‌ ی اسنپدراگون استفاده کنند.