نکاتی که باید در مورد رم لپ تاپ بدانید

حافظه رم لپ تاپ چیست؟

 

رم لپ تاپ نوعی حافظه برای ذخیره سازی داده هاست که اجازه می دهد فایل ها در زمان کوتاهی نوشته و خوانده شوند. رم لپ تاپ به سیستم اجازه می دهد با سرعت بالایی به داده ها دسترسی داشته باشد، در نتیجه بر سرعت عملکرد سیستم تاثیر زیادی دارد. رم لپ تاپ یک حافظه موقتی است و پس از هربار راه اندازی دوباره سیستم عامل اطلاعات آن پاک می شود، این ویژگی رم لپ تاپ برای برنامه هایی که نیاز به دسترسی سریع دارند یک حافظه موقت عالی است. نتیجه می گیریم افزایش رم لپ تاپ منجر به افزایش سرعت هم می شود اما باید توجه کنیم که تا هر اندازه ای که بخواهیم نمی توانیم ظرفیت رم را افزایش بدیم، به عنوان مثال اگر رم لپ تاپ بیشتر از 4 گیگابایت برای یک سیستمی که ویندوز آن 32 بیتی است تهیه کنیم هیچ تاثیری بر سرعت آن ندارد و فقط منجر به هزینه اضافی می گردد.

 

2 راه برای تشخیص سازگاری رم لپ تاپ و مادربرد لپ تاپ:

  • استفاده از Crucial System Scanner لیستی از رم های سازگار را با تجزیه و تحلیل سیستم نشان می دهد.
  • ابزار Crucial Advisor بعد از اینکه اطلاعاتی راجع به سیستم به آن بدهید لیستی از قطعات سازگار را به شما ارائه می دهد.

 

چگونه تشخیص دهیم که به رم لپ تاپ نیاز داریم؟

  • هر زمان که با باز کردن چند نرم افزار هم زمان و یا یک برنامه، سرعت سیستم پایین است، با مطمئن شدن قدرت پردازنده باید رم را افزایش داد.
  • وقتی خطای Out Of Memory یا  Low Memory را مشاهده کردید باید به تعویض رم اقدام کنید.
  • نصب سخت افزارهای جدیدی مانند کارت گرافیک که مقداری از رم خودش را از ماژول های رم مادربرد می گیرد.

 

چگونه می توان بیشترین بازدهی را از رم سیستم داشت:

یکی از راها های استفاده بهینه از رم لپ تاپ، بهره گیری از قابلیت ReadyBoost است که با هزینه اندکی به افزایش سرعت سیستم کمک می کند، ابزاری که از ویندوز ویستا در سیستم عامل تعبیه شده تا بتوان از یک فلش USB به عنوان یک رم اضافی برای سیستم استفاده کرد.

 

پیشرفت های فنی در رم های DDR4:

مهم ترین پیشرفت های رم DDR4 در مقایسه با نسل قبلی، گستره ی بیشتر سرعت های کلاک (سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات) و زمان بندی، مصرف انرژی پایین تر و تاخیر کمتر است. در رم های DDR3 ، مقدار سرعت کلاک یکی از این چهار مورد است: 1333مگاهرتز، 1600مگاهرتز، 1866مگاهرتز و 2133مگاهرتز.

اینطور که پیداست تکنولوژی DDR4 سقفی برای سرعت کلاکش ندارد، یا تولید کنندگان هنوز راهی را برای رسیدن به این سقف پیدا نکرده اند، هربار که تولید کننده ای ماژول رمی با سرعت حداکثر ساخته است، تولید کننده ای دیگر یک قدم جلوتر می رود، در حال حاظر توانسته اند سرعت کلاک برخی مدل های DDR4  را به 3000مگاهرتز هم برسانند. نکته ی دیگر که مربوط به مصرف انرژی رم لپ تاپ است، مصرف انرژی رم DDR3 در حالت استاندارد 1.5 ولت است و رم های DDR4 در حالت استاندارد با 1.2 است، این رقم در حالت خاص تا 1.05 ولت هم پایین می آید.

 

DDR4 بخریم یا نه؟

تا کنون رم های DDR4 نتوانسته اند بهبودی قابل توجه در مقایسه با سریع ترین رم های DDR4 ارائه دهند. اما می توانند سرعت و عملکرد بهتری را برای طراحان و حرفه ای هایی که با نرم افزارهایی مانند فتوشاپ کار می کنند فراهم کنند.

topadm
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.