10 ترفند آموزشی و کاربردی برای افزایش طول عمر و کارایی باتری لپ تاپ

 

همانطور که می دانید امروزه باتری ها ، یکی از اعضای جدایی ناپذیر و واجب لوازم‌ های الترونیکی مخصوصا لپ تاپ و موبایل‌ ها هستند و می توان گفت بدون باتری تقریبا هیچ استفاده ‌ای ندارند.

در نتیجه باتری نیز مانند دیگر قطعات الکترونیکی به مراقبت ‌های خاص خودش نیاز دارد و در نتیجه عدم توجه کافی ، موجب کاهش عمر و کارایی ‌شان می‌ شود.

در این مطلب قصد داریم تا نکاتی برای نگهداری بهتر از باتری لپ تاپ و افزایش کارایی آن را بین کنیم ، با ما همراه باشید.

 

۱- افزابش کارایی باتری لپ تاپ

هنگامی که برای اولین بار لپ تاپی را می خرید ، همان ابتدا درصدی شارژ در بانری آن وجود دارد ، بهتر است که لپ تاپ را به برق وصل نکنید و همان ابتدا تمام شارژ باتری را با استفاده از آن خالی کنید و اجازه دهید لپ تاپ با صفر شدن باطری خاموش شود ، سپس بدون اینکه لپ تاپ را روشن کنید ، آنرا به برق متصل کنید تا مدت ۱۲ ساعت باتری استراحت کند و شارژ شود.

۲- سیستمتان را مرتبا Defrag کنید

برای اینکه باتریتان کارایی بهتری داشته باشد ، در فواصل زمانی معینی هارد دیسک سیستم را یکپارچه سازی یا Defrag کنید ، زیارا این امر موجب افزایش سرعت عملکرد هارددیسک شده و در نتیجه میزان بهره ‌وری آن از انرژی باتری نیز کاهش پیدا می‌ کند. بهتر است برای انجام این کار لپ تاپ خود را به آداپتور برق متصل کنید.

۳-  کم کردن نور صفحه نمایش

درصورتی که به هر دلیلی به نور صفحه نمایش احتیاجی ندارید ، بهتر است نور آن را کمتر از حد معمول کنید.برای انجام این کار به راحتی می ‌توانید از دکمه تنظیم نور بر روی کیبورد استفاده کنید.

 

  ۴- جداسازی سخت افزارهای اضافی

بهتر است تا حد ممکن از ابزارهای اصلی لپ تاپ استفاده کنید و از ابزارهایی مثل موس و کیبورد جداگانه استفاده نکنید ، چرا که اتصال این دستگاه ها به لپ تاپ باعث خالی شدن باتری لپ تاپ می‌شوند.

درحد امکان از USB لپ تاپ برای شارژ وسایل هوشمندتان مانند دوربین ، گوشی ، تبلت و.. استفاده نکنید چرا که تمامی این وسایل به منبع تغذیه نیاز دارند و از باتری شما استفاده خواهند کرد.همچنین اگر به ارتباطات بی سیم خود مثل بلوتوث ، وای ‌فای و شبکه خود نیاز ندارید ، آن‌ها را خاموش کنید.

۵- برنامه های در حال اجرای سیستمتان را ببندید

بعضی وقت ها به شکل پنهانی برنامه هایی در پس زمینه سیستم در حال اجرا شدن هستند که موجب کاهش باتری لپ تاپ شما می‌شوند ، آنها را متوقف کنید تا از ذخیره باتری استفاده نکنند.همچنین اگر از آنتی ویروسی استفاده می ‌کنید که به صورت اتوماتیک شروع به اسکن کردن هاردتان می ‌کند یا ابزاری مثل Google Desktop روی سیستم شما نصب است که به صورت دائم در حال ایندکس کردن فایلها و بررسی هاردتان است و… آنها را نیز متوقف کنید. با انجام تمامی این کارها فعالیت CPU بیشتر شده و کارایی باتری نیز افزایش پیدا می‌ کند.

۶- از DVD Drive استفاده نکنید

سعی کنید تا حد امکان از حجم بازی و دیدن فیلم یا گوش دادن به موزیک از روی DVD بر روی لپ تاپتان کم کنید ، چرا که به عنوان مثال نصب و اجرای بازی ، اجزای زیادی را مثل کارت گرافیک ، پردازنده ، هارد ، رم و.. درگیر می ‌کند و درصد زیادی از انرژی باتری را کاهش می ‌دهد.

 

 ۷- تنظمیات درست ذخیره انرژی

برای بهبود ذخیره انرژی ، تنطیمات آنرا بررسی کنید و همیشه آن را در بالاترین مقدار قرار دهید ، برای انجام این کار می توانید به Control Panel بروید و در بخش Power Option آن ، گزینه Max battery را برای بهترین عملکرد انتخاب کنید.

۸- سیستم را Hibernate کنید نه  Standby

یکی از دلایل کاهش مصرف انرژی ،  قرار دادن لپ تاپ در وضعیت Standby در فاصله ‌های زمانی است که به آن نیازی ندارید ، از طرفی وقتی به آن نیاز شد بلافاصله کارتان را از سر بگیرید اما وضعیت Hibernate  تقریبا سیستم را خاموش نگه می ‌دارد و در زمان نیاز به آن به همان سرعت حالت Standby فعالش می ‌کند.

۹- چک کردن دمای لپ تاپ

 هر چه دمای لپ تاپ شما کاهش پیدا کند ، لپ تاپ شما نیز عملکرد بهتری خواهد داشت و هر چه عملکردش سریعتر و بهتر باشد کارایی باتری نیز بیشتر می‌شود ، پس بهتر است همیشه شبکه‌های ورودی و خروجی هوای لپ تاپ تان را تمیز کنید و لپ تاپ را در وضعیتی قرار دهید که هوا به شکل مناسبی در آن جریان پیدا کنید.

۱۰- شارژ و دی شارژ باتری

 بیشتر باتری‌های لپ تاپ های امروزی از نوع Li-on  هستند و نیازی به این کار ندارند ولی اگر از مدل‌های خیلی قدیمی استفاده می ‌کنید دی شارژ کامل باتری و شارژ مجددش هر ۱۵ روز توصیه می‌ شود.