چگونه از باتری لپ تاپ استفاده کنیم تا طول عمر آن بیشتر شود

 

ارتباط برخی قطعات با باتری لپ تاپ:

 

ارتباط هارد دیسک لپ تاپ با باتری لپ تاپ:

شاید تا الآن اطلاع نداشتید که منظم یا نامنظم بودن کار هارد دیسک لپ تاپ می تواند به باتری لپ تاپ هم صدمه بزند، در نتیجه هرچه هارد دیسک لپ تاپ بتواند کارش را سریعتر انجام دهد تقاضای کمتری برای باتری لپ تاپ ارسال می شود.

ارتباط صفحه نمایش لپ تاپ با باتری لپ تاپ:

شاید شماهم جزو آن دسته افرادی هستید که در حین کار با لپ تاپ نور صفحه نمایش خود را تا حد امکان زیاد می کنند، بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که در حال حاضر بیشتر لپ تاپ ها دارای امکانی برای کم کردن نور صفحه نمایش هستند البته برخی از آن ها هم می توانند قابلیتی را برای بهبود عملکرد سی پی یو و سیستم خنک کننده لپ تاپ در اختیار شما قرار دهند.

 

اگر همیشه شارژر به لپ تاپ متصل باشد چه مشکلی پیش می آید؟

قبلا می گفتند که نباید شارژر لپ تاپ مدام به آن وصل باشد اما باتری های جدید وقتی به طور کامل شارژ می شوند از مدار جدا می شوند و مشکلی پیش نمی آید. لپ تاپ هایی مانند لنوو و برخی از مدل های ایسوس که باتری های جدانشدنی دارند نرم افزار های مخصوصی برای مدیریت مصرف انرژی دارند، مثلا اگر باتری یک درصد مشخصی شارژ شد از مدار خارج شود.

 

آیا خالی شدن کامل باتری لپ تاپ برای آن ضرر دارد:

پیشنهاد می شود از رسیدن به صفر درصد شدن شارژ باتری لپ تاپ پرهیز کنید، این حالت ممکن است به لپ تاپ شما آسیب وارد کند، توصیه می شود از تخلیه شدن کامل باتری لپ تاپ جلوگیری و شارژ شدن آن تا 100 درصد جلوگیری شود و شارژ زود به زود انجام پذیرد.

 

حال به چند نکته برای طول عمر بیشتر باتری لپ تاپ می پردازیم:

  • همیشه اول دوشاخه را به پریز برق بزنید و بعد فیش آداپتور را به لپ تاپ متصل کنید زیرا برقی که به طور ناگهانی وارد می شود دارای نوسانات است، وقتی دوشاخه را اول به پریز بزنیم بعد از چند لحظه نوسانات آن گرفته می شود.

 

  • اگر تصمیم به بکار گیری باتری جدید گرفتید بار اول اجازه دهید باتری لپ تاپ کاملا خالی شده طوریکه لپ تاپ خاموش شود سپس مدت 12 ساعت باتری را در حالت شارژ بگذارید، حتی اگر باتری کامل هم شارژ شد بگذارید 12 ساعت در شارژ بماند.

 

  • در مکان هایی که می توانید لپ تاپ را به برق متصل کنید، از باتری آن استفاده نکنید .

 

  • پیشنهاد می شود تا حد امکان ابزارهایی مانند گوشی را از طریق لپ تاپ شارژ نکنید.