اطلاعات پردازنده‌های نسل آینده intel

 

از طریق چند منبع آگاه فهرستی از دسته‌ی جدید پردازنده‌های نسل هشتم intel فاش شده است که قرار است در سال ۲۰۱۸ وارد بازار شود.

از سری هشتم پردازنده‌های دسکتاپ intel تحت عنوان  Coffe lake تا الان  حدود شش پردازنده معرفی شده. از پردازنده‌های نوت‌بوک سری هشتم کهKaby Lake  نام دارند چهار پردازنده عرضه شده است. هر دو سری نسل هشتم نام دارند. طبق تجربیات گذشته این شرکت هیچ زمانی پردازنده‌های با معماری متفاوت را در یک نسل قرار نمی‌داد.

  • Core i9
  • Core i7
  • Core i5
  • Core i3
  • PentiumGold (Core)
  • Pentium silver(Atom)
  • CeleronG (Core)
  • Celeron N/J (Atom)

پنتیوم رسما به دو سری gold و silver تقسیم شده. پردازنده‌های gold از معماری Core و پنتیوم silver از Atom استفاده می‌کنند.

پردازنده‌های نسل هشتم intel

فهرست پیش رو با پردازنده‌های موبایل آغاز می‌شود. نکته‌ی کلیدی این است که intel برند Core i9 را به موبایل می‌آورد.

نسل هشتم پردازنده‌های  intel  به  نام Coffee Lake-H

مشخصات تأیید نشده اند هسته‌ها فرکانس پایه فرکانس توربو L3 Nominal TDP
Core i9-8950HK ۶ / ۱۲ ——- ——- ۱۲ مگابایت ۴۵ وات
Core i7-8850H ۶/ ۱۲ ——- ——- ۱۲ مگابایت ۴۵ وات
Core i7-8750H ۶/ ۱۲ ——- ——- ۱۲ مگابایت ۴۵ وات
Core i5-8400H ۶/۶ ——- ——- ۹ مگابایت ۴۵ وات
Core i3-8300H ۴/۴ ——- ——- ۸ مگابایت ۴۵ وات

 

 

آنچه منابع تأیید شده است این است که پردازنده‌های i7-H و i7-HK بر اساس سخت‌افزار Coffee Lake-H خواهند بود. این موضوع ممکن است به دلیل ماهیت ۴۵ وات این پردازنده‌ها باشد. به احتمال زیاد نام‌گذاری i3، i5 و i7 نیز مانند سری دسکتاپ سیستم شمارش هسته باشد. یعنی core i3 چهارهسته‌ای، core i5  شش هسته‌ای و core i7 شش هسته‌ای به همراهhyperthreading  باشد. در این مورد وضعیت Core i9 نامشخص است؛ اما انتظار می‌رود نوع پیشرفته Core i7 با قابلیت اورکلاک باشد. پس اولین پردازنده‌ی Core i9 مخصوص موبایل میشود.

پردازنده‌های بدون حروف الفبا از سری Core i3 و بالاتر قالباً ۶۵ وات اند در صورتی که پردازنده‌های سری T معمولا ۳۵ وات اند. تعداد هسته‌ها در هر سری مشخص شده است و احتمالاً تغییری در آن به وجود نمی آید.

در مورد حافظه‌، می‌دانیم که پردازنده‌های i7 دوارده مگابایت، i5 نه مگابایت، i3-81xx هشت مگابایت و i3-81xx شش مگابایت کش L3 را پشتیبانی می‌کنند. پردازنده‌هایی که در دسته‌ی پردازنده‌ها T قرار نمی‌گیرند اغلب مقادیر TDP غیرمعمولی مانند ۵۱ وات و ۵۴ وات دارند. بنابراین، به جای این مقادیر در جدول از علامت —– استفاده کردیم.

اضافه شدن نسخه‌ی Core i5-8650K به عنوان دومین پردازنده‌ی قابل اورکلاک در خط تولید Core i5 نیز حائز اهمیت است. از آنجایی که پردازنده‌های Core i5-8600K و Core i7-8700 در فرکانس‌های پردازشی بسیار متفاوت اند، میتوان انتظار داشت که  Core i5-8650K برای پر کردن فاصله‌ی بین این دو پردازنده طراحی شده است.

نسل نهم پردازنده‌های intel چه نام خواهند گرفت؟

نکته‌ی بعدی اضافه شدن سری پردازنده‌هایی با حرف B است. intel در طی سال‌های متمادی از حروف بسیاری برای پردازنده‌ها استفاده کرده است. حرف B تا کنون توسط intel استفاده نشده.

پردازنده های نسل نهم را میشناسید؟

این نسل شامل چه خواهد بود مشخص نیست. intel اعلام کرد است که در نسل بعدی از ۱۰+ به جای ۱۰ نانومتری استفاده خواهد شد. ممکن است سری پردازنده‌های ۹۰۰۰ با تعدادی ویژگی نو و استفاده‌ی دوباره از ۱۴++ با نام دیگری عرضه شود. یا به عنوان نسل بعدی به دنبال استفاده از ۱۰+ برود. البته تمام این‌ها فعلا حدس و گمانه زنی میباشد.

مسئله‌ی دیگر این است که در نقشه‌ی راه intel پردازنده‌ی Z390 برای سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده است. امکان دارد که Z390 نسخه‌ی پیشرفته‌تر Z370 باشد. اما احتمالا تا نمایشگاه CES در ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۸ باید صبر کرد.